Перед випускниками шкіл – відповідальний вибір майбутньої професії та вступу до відповідного закладу освіти.
Про те що очікує Горохівський коледж Львівського національного аграрного університету від чергової вступної кампанії розмова з його директором Жельчиком Олегом Миколайовичем.
Олеже Миколайовичу, які професії можна здобути у вашому коледжі в новому навчальному році7
Горохівський коледж ЛНАУ, заклад фахової передвищої освіти, який спеціалізується на підготовці фахівців середньої ланки агропромислового виробництва, а взагалі він багатогалузевий, адже ми готуємо студентів за такими спеціальностями як агрономія, виробництво і переробка продукції тваринництва, облік і оподаткування, фінанси, банківська справа та страхування, а також підприємництво, торгівля та біржова діяльність.
Крім того, з нового навчального року відповідно до рішення освітнього міністерства коледж буде надавати своїм студентам одночасно і робітничі професії тракториста, водія легкового автомобіля, бджоляра, садівника, оператора штучного осіменіння тварин і птиці, які відповідним чином ліцензовані. Отже, для молоді коледж пропонує широкий вибір як спеціальностей, так і робітничих професій, опанувавши якими наші випускники зможуть знайти роботу на вітчизняних чи зарубіжних підприємствах, або відкрити свою власну справу.
Що, на вашу думку, може привабити молодь вступати на навчання до коледжу?
По-перше, бажання здобути відповідний фах у нашому коледжі в першу чергу пов'язую із покликом і шаною представників молодого покоління до хліборобських професій та їх наміром здобути відповідну освіту і реалізувати себе професійно в Україні, а не бути приреченим до заробітчанства закордоном з юних років.
По-друге, можливість за період навчання у коледжі одночасно одержати повну загальну середню і вищу освіту, а додатково – робітничу професію. Крім цього, наші студенти за бажанням можуть одночасно навчатися за двома спеціальностями: за однією – на денній формі, за іншою – заочно. Тільки в цьому році понад 30 випускників коледжу отримали подвійні дипломи.
По-третє, навчання у нашому коледжі дає можливість юнакам і дівчатам долучитися до громадського життя, брати участь в гуртках художньої самодіяльності, студентському театрі, спортивних секціях, в наукових конференціях, олімпіадах, конкурсах, користуватись бібліотекою, сучасними комп’ютерними лабораторіями, зустрічатися з цікавими людьми. Все це набагато більше для розвитку може дати наш навчальний заклад, ніж та реальність, що склалася сьогодні за місцем проживання сільської молоді.
Олеже Миколайовичу, хто може стати студентом вашого коледжу і які основні вимоги до абітурієнтів?
У 2019 році вступити до коледжу мають можливість особи як з базовою освітою (9 класів), так і з повною загальною середньою освітою (11 класів), та основі раніше здобутого рівня кваліфікованого робітника, тобто випускники професійно-технічних училищ, а також особи, які вже мають повну вищу освіту, але мають намір здобути нову професію за іншою спеціальністю.
Вступники на базі 9 класів здають вступні випробування в коледжі з двох предметів: української мови (диктант) та математики або історії України (усно) за вибором самого абітурієнта. Вступники на базі 11 класів при вступі на всі спеціальності подають сертифікат ЗНО також з двох предметів: з української мови та літератури та додатково за вибором самого абітурієнта сертифікат з математики або біології, або з історії України. Випускники ПТУ, які здобули диплом кваліфікованого робітника, зараховуються на навчання без сертифікатів ЗНО на основі результатів фахових випробувань, які проводяться в коледжі.
Коледж своїм вступникам пропонує на вибір дві форми навчання: денну та заочну (без відриву від виробництва).
Сьогодні в Україні освіта в значній мірі стає платною. Як у коледжі співвідносяться державна та контрактна форми навчання?
Враховуючи те, що значна частина наших абітурієнтів це діти з малозабезпечених сімей та інших пільгових категорій, то й відповідно за державним замовленням, тобто за кошти державного бюджету, навчається понад 80% наших студентів. Значна частина студентів коледжу одержують звичайні академічні та соціальні стипендії, розмір яких коливається в межах 890 – 980 грн. на місяць, а стипендія відмінників навчання становить 1426 грн. На період навчання студенти забезпечуються гуртожитком. З переведенням котельні на тверде паливо в закладі освіти забезпечено комфортний температурний режим.
Олеже Миколайовичу, багатьох вступників та їх батьків турбує питання подальшого продовження навчання випускників коледжу та їх працевлаштування?
Здобуті у коледжі професійні знання є міцною основою для успішного навчання наших випускників за спорідненими спеціальностями у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації. Лише за останні три роки понад 190 випускників коледжу за скороченим терміном продовжують навчання в університетах, в тому числі у Львівському національному аграрному університеті – 95 випускників. При цьому зарахування в університет на ІІІ курс навчання відбувається на основі фахових випробувань. Наприклад, на базі повної загальної освіти студенти в коледжі навчаються 2 роки, після цього у вищій школі – ще 3 роки, тобто за 5 років здобувають два освітні ступені – молодшого спеціаліста і повну вищу освіту.
Проблема працевлаштування випускників аграрних закладів вищої освіти набагато глибша і виходить за межі компетенції коледжу. Однак, останнім часом зростає попит на агрономів, технологів з виробництва та переробки продукції тваринництва, фахівців в галузі фінансів, страхування, бухгалтерського обліку. Роботодавці пропонують фахівцям з агрономії, тваринництва та інших спеціальностей заробітні плати від 15 до 33 тисяч гривень на місяць, але головною їх вимогою до них є відданість справі, вміння вчитися на протязі життя, будувати професійну кар’єру, вміння працювати в команді і на результат.
Кращі студенти коледжу з метою набуття зарубіжного досвіду мають можливість пройти стажування в сільськогосподарських підприємствах Польщі, Данії, Німеччини.
Яким чином випускники шкіл, ПТУ можуть ознайомитися з Правилами прийому і встигнути подати необхідні документи для вступу до коледжу?
Ознайомитися з правилами прийому до навчального закладу, переліком спеціальностей та вступних випробувань доступно на офіційному сайті коледжу за адресою www.gklnau.at.ua, або за телефонами приймальної комісії 2-13-78, 2-15-91, або завітавши до закладу освіти.
Хочу також звернути увагу на те, що строки прийому документів від вступників з базовою освітою ( 9 класів) розпочалися 1 липня і закінчуються 13 липня.
Вступники з повною загальною середньою освітою (11 класів) подають документи в електронній формі з 10 по 29 липня на денну форму навчання, та в паперовій формі з 15 серпня по 14 вересня – на заочну форму навчання. Строки прийому документів від випускників ПТУ на денну форму навчання – з 10 по 22 липня, на заочну – з 2 по 31 серпня.
Отож, бажаю всім випускникам зробити правильний вибір майбутньої професії і гостинно запрошую на навчання до нашого коледжу. |