Музей «Берегиня»
Етнографічний музей «Берегиня» був створений у 1997 році в Горохівському коледжі ЛНАУ і за своїм профілем є краєзнавчим. Одне з основних завдань музею – сформувати свідомість українського патріота, плекати любов до рідного краю, його талановитих людей, знати звичаї та традиції свого народу, пізнати його минуле. Усі ці принципи успішно втілює в життя у виховному процесі педагогічний колектив коледжу. Сьогодні важко уявити навчально – виховний процес у коледжі без використання матеріалів музею «Берегиня». В його експозиціях – найдорожчі скарби, пам'ять про наш родовід. В музеї зібрано 453 експонати. Експозиційна площа 105 кв.м. Його роботу очолила рада музею, до якої увійшла дирекція коледжу, а також завідувач музею, викладач філологічних дисциплін Лілія Петрівна Клемба. Дослідницька робота не обмежується наявними матеріалами, а постійно триває Рада музею щорічно планує та здійснює цілий ряд заходів. Це зокрема: проведення екскурсій, тематичних вечорів, проведення конкурсу читців – декламаторів, народознавчі заходи, конкурси знавців рідної мови, проведення конференцій. Адже кожен експонат – це яскравий історичний свідок минулого. У музеї представлені вироби з металу: знаряддя праці, предмети побуту, праски, самовари. Є вироби з дерева: прялки, ночви, веретена, скриня, дитяча колиска. Особливе місце займає народний одяг. Це чоловічі і жіночі сорочки, брилі, спідниці, плахти, фартухи, хустки. Тут представлено понад 70 старовинних і сучасних рушників ( тканих, вишитих хрестиком і гладдю).
Усі експозиції розміщуються у відповідних вітринах, виконаних у народному стилі.
Експозиція «Традиційний одяг українців» постійно поповнюється жіночим, чоловічим та дитячим вбранням. Тут представлені сорочки з домотканого лляного полотна , оздоблені вишивкою, яка розміщувалась на рукавах, пазусі, манжетах, а також верхній жіночий одяг – це плахти та юпки. Тут можна побачити старовинне взуття, головні убори, предмети догляду за одягом.
Друга експозиція «Народна вишивка» містить старовинні рушники, орнамент яких відрізняється в різних куточках Волині. Є чимало і вишитих картин, які стали окрасою музею.
Експозиція «Житло» заповнена предметами побуту . Тут є розмальована піч, рогачі, кочерга. На стіні висять образи, прикрашені рушниками, під ними стоїть невеличка скриня. Біля печі стоїть прядка. Підлога застелена домотканою доріжкою.
Експозиція «Народний календар» ознайомлює студентів із системою історичних дат, подій, спостережень за навколишньою дійсністю, народних свят.
Необхідною в музеї є експозиція «Господарські заняття населення». Вона ознайомлює з народними промислами та ремеслами, житлом українців та їхнім господарством. На полицях зібрано вироби з глини, дерева та лози.
Фонди музею поповнюються експонатами, зібраними студентами та викладачами. З часу створення музею при ньому постійно діє гурток «Пошук», основною метою якого є збагачення знань про рідний край, побут, культуру свого народу. В активі роботи гуртка творчі звіти перед студентами викладачами, дослідження історії міст і сіл, дослідження творчості письменників рідного краю.
За період існування музею на зустрічах побували гості із Польщі, громадські діячі, письменники рідного краю, випускники коледжу, які є відомими людьми Волині. Почесні гості завжди залишають у музеї записи у книзі відвідувачів, що є неоціненним внеском в його фонди. Палітра заходів за участю названих гостей надзвичайно широка і різноманітна: дні поезії, літературно – мистецькі свята, семінари, наукові конференції.
Отже, музей «Берегиня» є не тільки храмом духовності у коледжі, а й місцем зустрічей із відомими людьми, проведенням літературно – мистецьких свят, презентацій книг. Усі ці заходи мають велике пізнавальне значення і виховний вплив на студентів. Він є справжнім центром моральності й патріотизму. Багаторічна робота музею, засвідчує спільну результативну роботу дирекції коледжу, педагогічного й студентського колективів у розвитку виховання молоді.